سرورهای HPE

انواع سرورهای اچ پی ای

 

Server چیست؟

سرورهای فیزیکی یا Bare-Metal در واقع کامپیوترهای همیشه روشنی هستند که به عنوان هسته اصلی در شبکه فعالیت می‌کنند و از طریق شبکه، فایل‌ها و اطلاعات مورد نیاز کاربران را برای آن‌ها ارسال می‌کنند. سرورها نسبت به کامپیوترها پردازش‌های سنگین‌تری انجام می‌دهند. شاید به جرات بتوان گفت که قدرت سرورها صد برابر بیشتر از کامپیوترهای معمولی است، از این رو برای سازمان‌ها و بانک‌ها و مراکز داده‌های بزرگ که با حجم عظیمی از داده‌ها سرو کار داشته و نیاز به پردازش آن‌ها دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرورها توسط کمپانی‌های معتبری همچون HPE، IBM ،Dell و... تولید و عرضه می‌گردد.

 

چرا سرور اچ پی ای

 

چرا سرورهای HPE؟

کمپانی HPE (اچ‌پی‌ای) پیشرور در زمینه تجهیزات سخت‌افزاری از جمله سرورها، محصولات ذخیره‌سازی داده، خدمات محاسبات پیشرفته و تجهیزات شبکه می‌باشد.

نام کمپانی اچ‌پی‌ای وقتی سخن از سرورهای قدرتمند به میان می‌آید خودنمایی می‌کند. بی‌شک کمپانی اچ‌‍پی‌ای یکی از معتبرترین، قابل اعتمادترین و برترین شرکت‌ها در زمینه محصولات و خدمات اینترپرایز (سازمانی) به شمار می‌رود. دلیل محبوبیت سرورهای اچ‌پی‌ای نسبت به سایر برندها این است که این سرورها از سیستم‌های هشدار دهنده و قابلیت اطمینان بالایی برخوردارند. از همین رو برند اچ‌پی‌ای یکی از پر فروش‌ترین برنده سرور در جهان و ایران به شمار می‌رود.

تنوع سرورهای اچ‌پی‌ای بسیار زیاد است که بسته به نیاز هر سازمان از نظر عملکرد و کارایی متفاوت است اما هدف اصلی همه آن‌ها یک چیز است و آن هم این است که بتوانند بالاترین قدرت پردازش را برای مشتریان فراهم کنند. سرورهای اچ‌پی‌ای شامل مدل‌هایی نظیر HPE Proliant ،HPE Senergy ،HPE Edgeline ،HPE Simplivity ،HPE Superdome Flex ،HPE Apollo HPE Cloudline ،HPE Composable Rack نیز هستند. 

 

معرفی پُرولینت

لازم است بدانید که Proliant (پُرولینت) نام تجاری سرورهای کمپانی اچ‌پی‌ای است که اولین بار توسط کمپانی Compaq توسعه و به بازار عرضه شد. بعد از خرید کمپانی Compaq توسط هولت_پاکارد (HP)، کمپانی اچ‌پی‌ای نام تجاری NetServer (نِت سرور) خود را به نفع نام تجاری پُرولینت کنار گذاشت تا از این به بعد روی برند Proliant متمرکز شود. سرورهای پرولینت دارای قابلیت‌های خوب و بسیار پیشرفته‌ای است و دارای انواع مختلفی است. 

 

انواع سرورهای اچ پی ای

 

انواع سرورهای HPE

سرورهای پُرولینت شرکت اچ‌پی‌ای از نظر خط تولید به چند گروه تقسیم می‌شوند:

 

سرورهای ML

 

 1. Modular Line (ML)

سرورهای سری ML به صورت ایستاده طراحی شده‌اند و تحت عنوان Tower (برج) هم شناخته می‌شوند. این سروها قابلیت توسعه‌پذیری فوق العاده‌ای دارند و برای کسب و کارهای کوچک، متوسط یا بزرگ مناسب می‌باشند. این سری از سرورها در سه گروه عمده ML100 ،ML300 ،ML500 تولید می‌گردد که در حال حاضر رده 500 از چرخه تولید شرکت اچ‌پی‌ای خارج شده است و در هیچ یک از نمایندگی‌های این شرکت توزیع نمی‌شود. همچنین هر کدام از گروه‌های ذکر شده خود شامل چندین مدل از جمله ML30 ،ML110 ،ML150 ،ML350 و... می‌باشد.

 

سرورهای DL

 

 1. Density Line (DL)

سرورهای سری DL اچ‌پی‌ای مبتنی بر رک هستند یعنی بعد از قرارگیری در رک قابل استفاده هستند. این سرورها قابلیت مدیریت و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به دلیل جاگیری کمتر برای محیط‌هایی که نیاز به تعداد زیادی سرور دارند، مناسب‌اند. سرورهای DL به دلیل فرم کوچک‌ترشان نسبت به همتایان ML خود گران‌تر هستند. اکثر مردم کار کردن با سرورهای DL را آسان‌تر می‌دانند. سرورهای سری DL شامل چندین مدل از جمله DL20 ،DL110 ،DL380 ،DL580 و... می‌باشد، که محبوب‌ترین آن‌ها سرور HPE ProLiant DL360 و HPE ProLiant DL380 است. همچنین این سرورها شامل چندین نسل می‌باشد که به تازگی GEN10 Plus هم وارد بازار شده است.

 

سرورهای BL

 

 1. Blade Line (BL)

سرورهای سری BL اچ‌پی‌ای که به اصطلاح سرورهای تیغه‌ای نامیده می‌شوند، مبتنی بر Enclosure (محفظه) هستند. این مدل سرورها برای قرارگیری در محفظه‌های بلید (تیغه‌ای) طراحی شده‌اند و به غیر از آن در محیط‌های دیگری کاربرد ندارد. این سرورها برای سازمان‌ها و مراکز داده‌هایی که نیاز به پردازش موازی همراه با محاسبات پرسرعت دارند ایده‌آل است. سرورهای Blade که به آن‌ها گاهی سرور high-density نیز گفته می‌شود با هدف بیشترین تراکم و کنترل‌پذیری در فضای محدود شده رک طراحی و ساخته شده‌اند و در دو گروه 400C و 600C تولید می‌شوند. کمپانی اچ‌پی‌ای دو مدل محفظه برای برای پیکربندی سرورهای Blade به سازمان‌ها پیشنهاد می‌دهد:

 1. HPE BladeSystem C7000 Enclosure
 2. HPE BladeSystem C3000 Enclosure

 

 1. Scalable Line (SL)

سرورهای سری SL اچ‌پی‌ای هم مانند DLها مبتنی بر رک هستند. این سرورها برای محیط‌هایی که نیاز به توان محاسباتی بالایی دارند گزینه مناسبی است و خدمات وب را با کیفیت بالا ارائه می‌دهد. بالاترین نسل سرورهای HPE ProLiant SL نسل هشتم است که با معماری HP ProActive Insight سطح بالاتری از پیکربندی را برای کارایی و مقیاس‌پذیری ارائه می‌کند که این امر به کاهش کل هزینه‌های سازمان‌ها کمک می‌کند. خانواده سرورهای HPE Proliant SL شامل مدل‌های 270s ،2500s ،4500s ،6500s می‌باشد.

 1. XL

سرورهای سری XL اچ‌پی‌ای به شما اجازه می‌دهد تا با استقرار در محیط از حداکثر ظرفیت Big Data (داده‌های بزرگ) استفاده کنید و با حداکثر تعداد پردازنده و حداکثر ظرفیت حافظه در هر سرور، عملکرد مورد نیاز خود را برای حجم کاری Hadoop یا ذخیره‌سازی اشیا بهینه کنید. سرورهای سری XL شامل چندین مدل از جمله XL170r ،XL190r ،XL230k از نسل 10 (GEN10) می‌باشد.

 

 

سرورهای DX

 

 1. DX

کمپانی HPE در ادامه فعالیت خود در زمینه تولید سرور پُرولینت، نسل جدیدی از سرورها را با مشارکت کمپانی Nutanix (شریک HPE) با نام سرورهای HPE ProLiant DX GEN10 به بازار عرضه کرد، که همزمان با ارائه پردازنده‌های نسل دوم Intel Xeon Scalable مصادف گردید. این سرورها با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناورهای جدید سعی دارد پیچیدگی مراکز داده را کاهش و مقیاس‌پذیری را افزایش دهد. همچنین این سرورها سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا زیرساخت‌هایی ایجاد کنند که سادگی و چابکی سرویس‌های ابری عمومی را با کنترل و امنیت مورد نیاز برای محیط‌های ابر خصوصی فراهم کنند.

 

 

میکرو سرور

 

 1. Proliant MicroServer

سری محصولات HPE ProLiant MicroServer، سرورهای entry-level، کم مصرف، جمع و جور و مقرون به صرفه با بازدهی بالا برای مشاغل کوچک یا استفاده در منزل هستند که به طور معمول قدرت پردازش کمتری نسبت به سرورهای رک سازمانی با مشخصات بالا دارند از آنجایی که میکروسرورها اغلب به عنوان اپلیکیشن شبکه استفاده می‌شوند، گاهی اوقات به آنها سرورهای اپلیکیش نیز گفته می‌شود. 

 

جمع‌بندی

همانطور که گفته شد سرورهای برند HPE جز محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین سرورهایی جهان و ایران محسوب می‌شود. سرورهای اچ‌پی‌ای نیاز مشتریان در هر سطحی را در نظر گرفته و پاسخگو می‌باشد. سرورهای کمپانی اچ‌پی‌ای دارای مدل‌های زیادی است که از بین آن‌ها سرورهای HPE Proliant DL ،HPE Proliant ML ،HPE Proliant BL ،HPE Senergy در بازار ایران جز شناخته‌ترین سرورهایی هستند که عرضه می‌شوند.

در این مقاله ما به معرفی سرورهای HPE و انواع مختلف آن پرداختیم. حال اینکه از بین سرورهای متنوع HP کدام را انتخاب کنید نیاز به تخصص فنی دارد. مشاوران شرکت دالمن افزار پارسه در کنار شما هستند و به شما کمک می‌کنند تا تجهیزات و زیرساخت‌های IT را متناسب با نیاز سازمانتان انتخاب کنید تا هم در وقت و هم هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود و بتوانید از بین گزینه‌های موجود بهترین گزینه را برای سازمانتان انتخاب کنید.

جهت مشاوره و استعلام قیمت سرورهای HPE با مشاوران و کارشناسان شرکت دالمن افزار پارسه در تماس باشید.

 

 


گردآورنده: اسما دادرس محبوب 


 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده
SHIMA گفت:
خیلی مطلب عالی و مفیدی بود.
  مدیریت گفت:
  ممنون از نگاهتون، خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید