لوگوی شرکت intel

شرکت اینتل (Intel) که نام آن از Integrated Electronic گرفته شده است، در سال 1968 در مونت‌ویو کالیفرنیا آمریکا تاسیس شد. (نکته جالب این است که برند اینتل متعلق به شرکت هتلداری Intel Co بود که بنیانگذاران اینتل تمام حقوق استفاده از این نام را از شرکت هتلداری خریداری کردند.)

شرکت اینتل (Intel) و اطلاعاتی در مورد تاریخچه آن

مدیران شرکت اینتل
ساختمان شرکت اینتل
اولین مدار ساخته شده ی اینتل

همین باعث شد که یکی از سرمایه‌گذاران سان‌فرانسیسکو به نام Art Rock از شرکت Moore و Noyce حمایت کند. به این ترتیب این شرکت متشکل از سه‌ نفر با نام‌های Gordon Moor شیمی‌دان، Robert Noyce فیزیک‌دان و Art Rock کار خود را آغاز کرد.
Rock سرمایه‌گذار و رئیس هیئت‌مدیره اینتل بود. کل سرمایه اولیه اینتل بیش از 2.5 میلیون دلار بود، که این سرمایه طی دو سال به 6.8 میلیون دلار رسید.
در سال 1969 اولین محصولات شرکت اینتل حافظه‌های Shift Register و (SRAM) Static Random - Access Memory (حافظه‌ی دسترسی تصادفی استاتیک) بود. در همان سال شرکت اینتل حافظه فقط خواندنی (ROM) و اولین تراشه ترانزیستوری (MOSFET) را تولید کردند.
کند بودن و هزینه‌ی زیاد حافظه‌های SRAM باعث شد که حافظه‌های DRAM (حافظه‌ی دسترسی تصادفی دینامیکی) را تولید کنند.
اینتل اولین ریزپردازنده تجاری (Intel 4004) را در سال 1971 ایجاد کرد. ریزپردازنده‌ها اصلی‌ترین محصولات اینتل هستند.
از دیگر محصولات این شرکت چیپ ست‌های مادربرد، کنترل کننده‌های رابط‌ شبکه، مدارهای مجتمع، SSD سرور اینتل، تراشه‌های گرافیکی، CPU سرور اینتل تعبیه شده و سایر دستگاه‌های مرتبط با ارتباطات و رایانه‌ها است.​​​​​​​​​​​​​​

Moore و Noyce بنیان‌گذاران شرکت اینتل بودند. Gordon Moore و Robert Noyce دو مهندسی بودند که برای شرکت نیمه‌هادی Fairchild کار می‌کردند و از کار در آن شرکت ناراضی بودند، به‌ همین دلیل تصمیم گرفتند که کار خود را ترک کرده و یک شرکت نوپا به نام اینتل تاسیس کنند. شرکت اینتل در بدو تاسیس از نظر توانایی ساخت مدارهای منطقی با استفاده از دستگاه‌های نیمه‌هادی متمایز شد.
Robert Noyce ایده‌ی خود برای تاسیس شرکت را در یک صفحه نوشت، ایده‌ی اولیه‌ی این شرکت اختراع مدارهای مجتمع بود که امروزه آن‌ها را با نام IC می‌شناسیم.​​​​​​​

محصولات

سبد خرید