​تماس: 43629-021

پست الکترونیک: info@dap.co.ir​​​​​​​

تهران، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)، کوچه ششم، پلاک ۱۰، واحد ۱​​​​​​​​​​​​​​

برای اطلاع از قیمت به روز تماس بگیرید. "دالمن بزرگترین وارد کننده سرور و تجهیزات سرور در ایران"

عیب یابی و رفع مشکلات پردازنده در سرورهای HP

مشکلات پردازنده در سرورهای HP

 

عیب یابی و رفع مشکلات پردازنده در سرورهای HP امری بسیار حیاتی است که در اتاق‌های سرور و مراکز داده باید انجام شود. همانطور که می‌دانید سرورها کامپیوترهای قدرتمندی هستند که شامل اجزای مختلفی از جمله CPU می‌باشند. پردازنده یکی از مهم‌ترین اجزای سرور است که تاثیر بسزایی بر عملکرد سرور می‌گذارد. از این رو عیب یابی و رفع خطاهای پردازنده در سرورهای HP به عنوان یک فرایند مهم در اداره و نگهداری سرورها و همچنین تضمین ایمنی آن‌ها به حساب می‌آید. این اقدام می‌تواند عمر مفید سرور را افزایش داده و باعث کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری سرور شود. کارشناسان و تیم‌های پشتیبانی که مسئولیت انجام این کار را برعهده دارند، باید با تکنولوژی‌های جدید پردازنده‌ها آشنا باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن عیب یابی را انجام دهند. سی پی یو سرورهای HP ممکن است با مشکلات مختلفی از جمله مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مواجه شوند که اکثر مشکلات به دلایل سخت‌افزاری به وجود می‌آیند. ما در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی انواع مشکلات پردازنده در سرورهای HP به بررسی روش های عیب یابی و رفع آن بپردازیم.

 

انواع مشکلات پردازنده در سرورهای اچ پی

مشکلات سخت افزاری

یکی از اصلی‌ترین خطاهای رایج CPU در سرورهای hp خطاهای سخت‌افزاری است. این مشکل ممکن است شامل خرابی‌های سخت‌افزاری در پردازنده، خرابی قطعات الکترونیکی مانند خرابی سوکت پردازنده یا قطعات مرتبط مانند حافظه‌های کش و حافظه RAM، خراب شدن خمیر سیلیکون و سایر موارد باشند که منجر به عملکرد نامناسب، از کار افتادن یا کاهش سرعت پردازنده می‌شود.

 

مشکلات نرم افزاری

در کنار مشکلات سخت افزاری مشکلات نرم‌افزاری نیز ممکن است منجر به کاهش عملکرد صحیح پردازنده شوند. این مشکلات می‌توانند شامل خطاهای برنامه‌نویسی، عدم سازگاری نرم‌افزار با سیستم‌عامل، مشکلات مرتبط با سیگنال‌های ساعت (Clock Signals)، باگ‌های نرم‌افزاری، نامطلوب بودن پیکربندی نرم‌افزاری و موارد دیگر باشند.

 

گلوگاه یا Throttling

ساز و کار گلوگاه یا "Throttling" مرتبط با پردازنده سرور به وضعیتی اشاره دارد که پردازنده به دلایل مختلفی مثل دمای بالا، مصرف بالای انرژی، یا توانایی محدود سیستم، عملکرد خود را به طور خودکار کاهش می‌دهد تا از آسیب وارد شدن به خود و یا سیستم جلوگیری کند. این مشکل معمولاً به دلیل افزایش بار سیستم و یا ناهماهنگی بین منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ایجاد می‌شود.

به عنوان مثال، وقتی که یک سرور به طور مداوم عملیات پردازشی سنگینی را انجام می‌دهد، دمای پردازنده افزایش می‌یابد. از این رو سیستم ممکن است برای جلوگیری از آسیب به پردازنده و یا سایر قطعات، عملکرد پردازنده را کاهش دهد. این کاهش عملکرد می‌تواند منجر به افزایش زمان پاسخ سیستم، کاهش سرعت عملیات، و یا حتی قطع اتصال به‌طور موقت شود.

 

مشکلات مرتبط با سیگنال‌های ساعت (Clock Signals)

نوسان در ارسال و دریافت سیگنال‌های ساعت می‎‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد پردازنده شود.

 

مشکلات Firmware

مشکل فریمور (Firmware) در پردازنده‌ سرورهای نسل 10 و 11 اچ‌پی ممکن است موجب بروز خطاهای عملکردی شود. این مشکلات معمولا به دلایلی از جمله باگ‌ها، عدم سازگاری با سخت‌افزار، به‌روزرسانی نادرست و نقص سخت‌افزاری به وجود آیند. این مشکلات معمولاً از طریق به‌ روزرسانی فریمور (Firmware Update) حل می‌شود؛ که در نتیجه باعث بهبود عملکرد پردازنده خواهد شد.

به طور کلی برای بررسی و رفع مشکلات فریمور می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به روز رسانی فریمور

مطمئن شوید که فریمور پردازنده‌ها و سایر قطعات سرور با آخرین نسخه به‌روزرسانی شده باشند. برای انجام این کار می‌توانید از طریق وب ‌سایت رسمی HP یا از طریق ابزارهای مدیریت سرور اقدام نمایید.

 • بررسی نسخه‌های سازگار

اطمینان حاصل کنید که نسخه فریموری که بر روی سرور نصب شده، سازگار با سخت‌افزارهای مورد استفاده است. گاهی اوقات نسخه‌های غیرسازگار می‌توانند باعث مشکلات عملکردی شوند.

 • مانیتورینگ سیستم

رصد و مانیتورینگ عملکرد سرور برای شناسایی هرگونه خطا از اهمیت بالایی برخوردار است. ابزارهای مانیتورینگ سرور می‌توانند کمک کنند تا مشکلات را به ‌سرعت تشخیص داده و رفع کنید.

 • پشتیبانی و مشاوره

در صورتی که با مشکلاتی در به‌ روزرسانی یا عملکرد سرور مواجه شدید، بهتر است با متخصصان فنی و دوره دیده شرکت دالمن افزار پارسه مشورت کنید تا بهترین راه‌حل‌ را به شما ارائه دهند.

 

روش‌های عیب یابی و رفع مشکلات CPU در سرورهای HP

 

روش‌های رفع مشکلات پردازنده در سرورهای HP

عیب یابی و رفع مشکلات پردازنده در سرورهای HP معمولا به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در زیر چندین مرحله و روش برای بررسی و رفع خطاهای CPU در سرورهای اچ پی آورده شده است:

 • تشخیص مشکل با استفاده از ابزارهای عیب یابی

نخستین گام برای رفع مشکلات پردازنده در سرورهای HP تشخیص دقیق مشکل است. برای این کار می‌توان از ابزارهای داخلی سیستم مانند HP Integrated Lights-Out (iLO) استفاده کرد که امکان مانیتورینگ و دسترسی از راه دور به سخت‌افزار را فراهم می‌کند. همچنین استفاده از ابزارهای تست مثل HP Insight Diagnostics ،HPE Intelligent Provisioning و HP Smart Start می‌تواند به شما در تشخیص و رفع مشکلات پردازنده و سایر اجزای سخت‌افزاری سرور کمک کنند.

 • آزمایش Load Testing

آزمایش‌های بارگذاری یک روش موثر برای بررسی عملکرد سخت‌افزارهایی مانند پردازنده در شرایط تحمیل بار بالا هستند. با انجام این آزمایش‌ها، می‌توانید به شناسایی مشکلات سخت‌افزاری مانند ضعف در پردازنده یا اجزای دیگر سیستم بپردازید. اگر هنگام آزمایش‌های بارگذاری پردازنده با مشکلاتی همچون خطاهای سیستم، کاهش سرعت یا خاموش شدن ناگهانی سرور مواجه شدید، به احتمال زیاد مشکلی در سخت‌افزار پردازنده وجود دارد.

 • بررسی اتصالات فیزیکی

اتصالات پردازنده به مادربرد و سوکت‌ها را بررسی کنید. ممکن است اتصالات شل شده یا آسیب دیده باشند. اطمینان حاصل کنید که پردازنده به درستی در سوکت قرار گرفته است.

 • بررسی فریمور پردازنده

مطمئن شوید که فریمور پردازنده به‌روز و سازگار با سرور است. به روزرسانی‌های فریمور می‌توانند بهبودهای امنیتی و بهینه‌سازی‌های عملکردی ارائه دهند.

 • بررسی تنظیمات BIOS

وارد بایوس (BIOS) سرور شوید و تنظیمات مربوط به پردازنده را بررسی کنید. ممکن است تنظیمات اشتباه باعث کاهش عملکرد پردازنده شده باشند. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات مربوط به پردازنده به درستی تنظیم شده اند.

 • آزمایش با یک پردازنده جایگزین

استفاده از یک پردازنده جایگزین می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید آیا مشکلات سخت‌افزاری از سوی پردازنده ناشی می‌شود یا خیر. این کار را می‌توانید از طریق تعویض پردازنده موجود با یک پردازنده جایگزین انجام دهید. در صورتی که پردازنده جایگزین مشکل را حل کند، احتمالاً مشکل از پردازنده اصلی بوده است. اما اگر همچنان مشکل وجود داشته باشد، مطمئنا مشکل در بخش‌های دیگری از سخت‌افزار سرور خواهد.

 • بررسی دمای پردازنده و عملکرد مناسب سیستم خنک کننده

دمای بالا در پردازنده می‌تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت منجر به خاموشی ناگهانی سرور شود. برای مدیریت دمای پردازنده و عملکرد مناسب سیستم خنک کننده می‌توانید از نرم افزارهای مانیتورینگ دما استفاده کنید.

 • مشورت با تیم های پشتیبانی فنی 

اگر با انجام روش‌های فوق به نتیجه نرسیدید، بهتر است با تیم پشتیبانی فنی شرکت دالمن افزار پارسه تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کرده و راه‌حل‌هایی ارائه دهند که برای حل مشکلات شما مفید باشد.

 

 


نویسنده: اسما دادرس محبوب


 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
علی معینی گفت:
ممنون از مقاله خوبتون. بهم کمک کرد تا بفهمم مشکل پردازنده‌ ام چی هست
موفق باشید
  مدیریت گفت:
  سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز
  خوشحالیم براتون مفید بوده

پرکاربردترین نوشته‌ها

سبد خرید