آشنایی با اس اس دی های EDSFF

اس اس دی EDSFF چیست

 

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا دیتاسنترهای بزرگ و قدرتمند از SSD های مخصوص به خود استفاده نمی‌کنند؟ اگر این سؤال به ذهنتان رسیده است، باید بگوییم دیتاسنترها از جدیدترین فرم فکتور اس اس دی به نام EDSFF استفاده می‌کنند. EDSFF که  مخفف عبارت "Enterprise and Data Center SSD Form Factor" به بهترین شکل ممکن نیاز سازمان‌ها و مراکز داده را بر طرف می‌کند.

ما قصد داریم در این مقاله در مورد اینکه اس اس دی EDSFF چیست، مزایای EDSFF و انواع اس اس دی EDSFF آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر در این مقاله با ما همراه باشید.

 

 اس اس دی EDSFF چیست؟

در پاسخ به این سوال که اس اس دی EDSFF چیست باید بگوییم، درایو EDSFF نوع جدیدی از دسته‌بندی هارد یا درایو SSD است که از نوع حافظه فلش NAND بوده و به جای استفاده از کانکتور SATA و SAS از کانکتور NVMe استفاده می‌کند. این نوع SSD که یکی از اس اس دی های پر طرفدار در صنعت ذخیره‌سازی سازمانی و مراکز داده می‌باشد، توسط یه گروه متشکل از 15 شرکت توسعه یافته است که تخصص این شرکت‌ها بیشتر در زمینه بهینه‌سازی سخت‌افزار و استانداردسازی SSD NVM Express می‌باشد. 

در گذشته بیشتر از هاردیسک‌ها استفاده می‌شد ولی کم کم عمر استفاده از HDD ها به پایان رسید و به جای آن SSD ها روی کار آمدند. همانطور که می‌دانید درایوهای حالت جامد (SSD) معمولاً در محیط‌های کلاینت، مقیاس بزرگ و محاسبات سازمانی استفاده می‌شوند. در گذشته، فرم فاکتورهای M.2 و U.2 به عنوان فرم فاکتور ایده‌آل برای اس اس دی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما شرایط و نیاز دیتاسنترها باعث تغییر آن ها شد. در واقع نیاز سرورها به مسائلی از جمله توانایی مقاومت در برابر دمای بالا، قابلیت‌هایی مانند Hot Plug، ظرفیت بالا و مصرف کمتر انرژی باعث شد که اس اس دی هایی با فرم فکتور EDSFF به عنوان یک تکنولوژی جدید وارد بازار شوند.

در این فرم فکتور جدید (EDSFF) هم نوع کانکتور اتصال و هم شکل فیزیکی تغییر پیدا کرده است و تنها از سیگنال‌های PCIe پشتیبانی می‌کند، به همین دلیل فقط با تکنولوژی NVMe سازگار است و با تکنولوژی SAS و SATA کار نمی‌کند. 

 

انواع اس اس دی EDSFF

 

انواع اس اس دی EDSFF

 

EDSFF ها به طور خاص برای برنامه‌های سازمانی و مراکز داده طراحی شده است که شامل انواع مختلفی می‌باشند برخی از انواع  اس اس دی های EDSFF شامل:

  • E1.S
  • E1.L
  • E3.S
  • E3.L


می‌باشند که هر کدام ویژگی‌ها و ابعاد منحصر به فردی دارند و این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کنند تا براساس نیازها و زیر ساخت‌های موجود SSD مناسب را انتخاب کنند.

 

 


نویسنده: اسما دادرس محبوب


 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده

پرکاربردترین نوشته‌ها

سبد خرید