تفاوت‌های HDD و SSD​​​​​​​ در چیست؟

تفاوت‌های HDD و SSD​​​​​​​ در چیست؟

 

در این مقاله درباره تفاوت فاکتورهای موجود در HDD و SSD صحبت می‌کنیم و آنها را از نظر ظرفیت، سرعت، قدرت و موارد دیگر مقایسه می‌کنیم.
انتخاب ذخیره‌ساز مناسب صرفا منوط به مقایسه ظرفیت و هزینه مناسب نیست. نوع کارایی ذخیره‌ساز رایانه شما ازجمله مصرف برق و قابلیت اطمینان هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دو گزینه اصلی ذخیره‌ساز درایورهای حالت جامد (SSD) و درایورهای دیسک سخت (HDD) هستند که دانستن بهترین کاربرد برای هر یک و نحوه مقایسه آن‌ها در کنار یکدیگر مهم است.

HDD چیست؟
HDD یک دستگاه ذخیره داده در داخل کامپیوتر است. داخل آن، دیسک‌های چرخشی وجود دارد که داده‌ها به صورت مغناطیسی ذخیره می‌شوند. HDD دارای بازویی با چندین هد است که داده‌ها را بر روی دیسک می‌خواند و می‌نویسد. این دستگاه با ضبط LP (دیسک سخت) و سوزنی که بر روی بازو دارد بسیار شبیه به گرامافون کار می‌کند.

HDDها یک فناوری قدیمی به حساب می‌آیند، به این معنی که عمر آنها از SSDها بیشتر است. به طور کلی، هزینه کمتری دارند و برای ذخیره طولانی مدت عکس، فیلم و پرونده‌های تجاری کاربردی هستند. آنها در دو فاکتور رایج در دسترس هستند: با ظرفیت 2.5 اینچ (که معمولاً در لپ تاپ‌ها استفاده می‌شود) و 3.5 اینچ (رایانه‌های رومیزی).

SSD چیست؟
SSDها _ حالت جامد _ نام گرفتند زیرا هیچ قسمت متحرکی ندارند. در SSDها تمام داده‌ها در مدارهای مجتمع ذخیره می‌شوند. این تفاوت نسبت به HDD اشاره به موارد زیادی از جمله اندازه و عملکرد دارد. SSDها بدون نیاز به دیسک چرخان می‌توانند به شکل و حداکثر به اندازه تمبر پستی کاهش پیدا کنند. ظرفیت SSDها (یا میزان داده‌ای که می‌توانند در اختیار داشته باشند) متفاوت است و این تفاوت آنها را برای دستگاه‌های کوچکتر مانند لپ تاپ‌های باریک، محصولات قابل تبدیل انعطاف‌ پذیر می‌کند. SSD زمان دسترسی را بسیار کاهش می‌دهد زیرا برخلاف HDDها کاربران نیازی به انتظار برای چرخش دیسک ندارند.

SSDها از نظر میزان ذخیره‌سازی (از گیگابایت یا GB و ترابایت یا TB) گران‌تر از HDD هستند، اما با شروع کاهش قیمت SSD، این شکاف در حال بسته شدن است.

مقایسه SSD و HDD از نظر سرعت
آنچه باعث محبوبیت SSDها شده، سرعت آنهاست. به طور کلی SSDها بهتر از HDDها هستند زیرا از مدارهای الکتریکی استفاده می‌کنند و هیچ قسمت متحرک فیزیکی ندارند. این ویژگی می‌تواند زمان انتظار هنگام راه‌اندازی را کوتاه کرده و هنگام باز کردن برنامه‌ها یا انجام کارهای محاسباتی سنگین، تأخیر را کاهش دهد. یک نوع SSD اینتل با ظرفیت متوسط ​​512 گیگابایت (سری Intel SSD 760p)  10 برابر سرعت خواندن و 20 برابر سرعت نوشتن سریع‌تر از، HDDهای midrange (مانندSeagate 2 TB Barracuda* 5400 RPM 128 MB Cache SATA* 6.0 Gb/s 2.5" laptop internal hard drive ST2000LM015) که فقط سرعت انتقال داده‌ای معادل 140 MB/s دارد را فراهم می‌کنند.

این گونه افزایش سرعت منجر به مزایای عملکرد در زمینه‌های مختلفی از جمله: ورود به سیستم، انتظار برای شروع برنامه‌ها و سرویس‌ها یا هنگام انجام کارهای ذخیره‌سازی مانند کپی کردن یک فایل بزرگ می‌شود. هنگام استفاده از HDD عملکرد به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد در حالی که SSD می‌تواند به انجام کارهای دیگر ادامه دهد. سرعت نیز تحت تأثیر رابط استفاده شده در SSD در مقابل هارد دیسک است که هنگام انتقال داده‌ها به جلو و عقب سیستم رایه‌ای در حال استراحت است. شاید درباره رابط‌های SATA و PCI Express * (PCIe *) شنیده باشید. SATA یک فناوری سنتی قدیمی و کند است، در حالی که PCIe جدیدتر و سریعتر است. SSDهای دارای رابط PCIe معمولاً بسیار سریعتر از HDDهای دارای SATA خواهند بود.
 
گرچه هیچ کس از سرعت بالا رایانه خود شکایت ندارد، اما گاهی اوقات استفاده از HDDها نیز منطقی به نظر می‌رسند. اگر مقدار فایل‌هایی که می‌خواهید ذخیره کنید در حد ترابایت است، HDDها همچنان گزینه ارزان‌تری هستند، در حالی که با پایین آمدن قیمت SSDها این اختلاف کم خواهد شد. تصمیمات مربوط به ذخیره‌سازی رایانه را می‌توان با در نظر گرفتن cold یا hot بودن داده ساده کرد. داده‌های " cold" ممکن است شامل عکس‌هایی باشد که می‌خواهید روی لپ تاپ خود نگه‌دارید اما هر روز به آنها نگاه نمی‌کنید و نیازی به دسترسی سریع ندارید. در این مواقع HDDها می‌توانند یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه برای مدیریت داده‌های cold باشند. از طرف دیگر، اگر شما شغلی دارید که معاملات بلادرنگ را انجام می‌دهید، فیلم‌ها و عکس‌ها را ویرایش می‌کنید و نیاز به دسترسی سریع به فایل‌های پایگاه داده، کلیپ‌های ویدیویی یا مدل‌ها یا حتی فقط اجرای یک سیستم عامل دارید، این همان چیزی است که ما به آن داده‌های " hot " می‌گوییم. عملکرد سریع SSD، آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای مهمترین وظایف ازجمله دسترسی سریع به داده تبدیل می‌کند.

مقایسه ویژگی‌های SSD در برابر HDD
 
از نظر ظرفیت، SSD مورد استفاده در رایانه‌ها از 120 گیگابایت تا 4 ترابایت ظرفیت دارند، در حالی که HDDها می‌توانند ظرفیت‌های 250 گیگابایت تا 14 ترابایت را ذخیره کنند. هنگام اندازه‌گیری هزینه، HDD در رتبه اول قرار دارد، اما با کاهش قیمت SSD دیگر تفاوتی بین SSD و HDD نخواهد بود.

قابلیت اطمینان به این معنی است که آیا داده‌ها مطابق انتظار و به صورت صحیح ذخیره می‌شوند؟ به طور کلی، SSDها نسبت به HDD قابل اطمینان‌تر هستند زیرا قطعات متحرک در آن‌ها وجود ندارد. دلیل این امر آن است که SSDها نیازی به جابجایی ندارد و تحت تأثیر لرزش یا مسائل مربوط به اتلاف گرما قرار نمی‌گیرد.

حافظه‌های SSD معمولاً از انرژی کمتری استفاده می‌کنند و منجر به ماندگاری بیشتر باتری می‌شوند زیرا دسترسی به داده‌ها بسیار سریعتر و دستگاه زمان بیشتری در حال استراحت است. در مقابل، HDDها در هنگام راه‌اندازی به انرژی بیشتری نسبت به SSDها نیاز دارند.

تجربه بازی: SSD در برابر HDD  
گیمرها به درایو رایانه‌ای نیاز دارند که به سرعت به داده‌ها دسترسی پیدا کنند و همین امر SSDها را به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است. بازی‌های ویدیویی حاوی مقادیر زیادی داده مانند بافت با وضوح بالا، مدل، صدا و موارد دیگر می‌باشند - در برخی موارد تا حداکثر 100 گیگابایت داده هستند. ظرفیت و سرعت دسترسی به این داده‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است. بازی‌ای که بارگیری آن روی یک HDD دو تا سه دقیقه طول می‌کشد در SSD به کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارد. یک بازی، پیوسته باید به داده‌های ذخیره شده دسترسی داشته باشد و هر زمان که بازیکن به مرحله جدیدی وارد می‌شود، به داده نیاز دارد. زمان بارگذاری طولانی می‌تواند بازی را مختل کند و زمان بارگذاری سریع از حس هیجانی که می‌خواهید در وسط بازی شما باشد، محافظت می‌کند. اگر برای بازی خود به کمک نیاز دارید، بهترین SSD را انتخاب کنید.

داده‌ها در راس بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم قرار دارند. هنگام انتخاب بین SSD یا HDD، ملاحظات زیادی فراتر از ظرفیت ذخیره‌سازی و هزینه وجود دارد. قابلیت اطمینان، سرعت و مصرف برق بر تجربه کلی شما تاثیر می‌گذارند. وقتی نوع داده‌ای که می‌خواهید استفاده کنید و نحوه و زمان دسترسی به داده را تعیین می‌کنید، می‌توانید SSDها را با HDDها مقایسه کنید تا راه حل مناسب را پیدا کنید.​​​​​​​
​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش